Išskirtinės dovanos

2022 BALANDŽIO 20 D.

Mūsų kultūroje gausu įvairiausių posakių susijusių su dovanomis, jų įteikimu ar gavimu: „mažos dovanėlės stiprina draugystę“, „dovanotam arkliui į dantis nežiūrima“, „dovanoti yra smagiau nei pačiam gauti dovanų“ ir t.t. Šiandien stabtelėjus norisi susimąstyti: ar šios klišės tebėra aktualios ir formuojančios mūsų elgseną? Kokias dovanas šiandien galima būtų vadinti išskirtinėmis?

GAMINYS: „Yana“ virdulys >>  /  DIZAINAS: Norm Architects >>

Pakračius senąją žmonijos atmintį, galime suvokti, kad dovanojimo praktika yra viena iš seniausių socialinių elgsenų. Apsikeitimas simbolinėmis aukomis, vėriniais su plėšraus gyvūno dantimis ar gamtiniais ištekliais nuo seniausių laikų buvo svarbi komunikacijos dalis. Dovanomis žmonės išreikšdavo dėkingumą, parodydavo dėmesį, pripažindavo lyderystę. Įvairiausios situacijos ir jas vienijantis bendras vardiklis – žmogiškas poreikis kurti ryšius, bendrauti ir bendradarbiauti.

GAMINYS: „Etruscan“ ąsotis >>  /  DIZAINAS: Mentze Ottenstein >>

Manau ne per drąsu būtų teigti, jog dovanojimas – ne „vienpusio eismo gatvė“. Šiame procese vienodai svarbų vaidmenį ir atsakomybę dalinasi tiek dovanos gavėjas, tiek ir jos įteikėjas: dovanodami mes prisiimame atsakomybę išrinkti tinkamą dovaną, siunčiančią aiškiai suformuluotą žinią, o priimdami mes gauname atsakomybę įvertinti ne tik patį dovanos objektą, bet ir mums skirtą komunikaciją. Juk būtent pozityviomis emocijomis grįstas atsakas į dovanojimo gestą ir yra svarbiausias dovanos vertę apsprendžiantis rodiklis.

GAMINYS: „Aer“ vaza >>  /  DIZAINAS: Gabriel Tan >>

Įsivaizduokime. Ieškodami iškalbingų raiškos būdų kito asmens atžvilgiu, išrenkame dovanėlę. Laukiame dovanos įteikimo momento, jaudinamės, nekantraujame ir tik sulaukę teigiamos reakcijos, mes suvokiame – „pataikiau!“ Pažįstama? Apsikeitimas emocijomis, įtampa ir atomazga – transakcijos, be kurių sąvoka „gera dovana“, ko gero, net neegzistuoja.
Kyla natūralus klausimas: kas mus džiugina? Kokios dovanojimo kalbos siunčiamos žinutės turi šansą būti perskaitytos ir suprastos?

GAMINYS: „New Norm“ puodelis su ąsele >>  /  DIZAINAS: Norm Architectse >>  |  GAMINYS: „Échasse“ vaza >>  /  DIZAINAS: Theresa Rand >>

Neretai rinkdami dovana ieškome „kažko ypatingo“. Suprantama, juk dažniausiai šiuo gestu stengiamės perteikti gražiausius ir brangiausius savo jausmus. Tačiau šiandien, kuomet kaip niekada anksčiau vieno asmens balsas gali lengvai pasiekti ir įtakoti tūkstančius, kuomet technologijomis grįsta komunikacija leidžia efektyviai bendradarbiauti pasauliniu mastu, neaprėpiamos galimybės pakylėja mus virš kasdienybės horizonto. Vis dažniau, ieškodami pusiausvyros, mes esame priversti atsigręžti į paprastus, kasdienius ritualus, kurie padeda nepaminti savo žmogiškosios prigimties. Jaukūs buities daiktai gali tapti puikiu priminimu: „Tu esi žmogus, tu esi vertingas!“. Pietų dėžutė, nešiojamas kavos puodelis, vandens gertuvė – smulkmenos, kurios intensyvaus ritmo kasdienybėje suteikia mums truputį stabilumo ir žemiškumo, padeda geriau pasirūpinti savimi. Ar ne „paprasta“ yra šių dienų „ypatinga“?..

GAMINYS: „Aer“ vaza >>  /  DIZAINAS: Gabriel Tan >>  |  GAMINYS: „Ikebana“ vaza >>  /  DIZAINAS: Jaime Hayon >>

Atskiro paminėjimo nusipelno kūrybiškumą skatinančios dovanos. Juk kūryba – nuostabus savęs pažinimo ir tobulėjimo laikas, apdovanojantis geromis emocijomis. Kad ir ikoniška, nepaprastas floristines kompozicijas inspiruojanti Ikebana vaza – tuomet kūrybiškumo teikiamą džiaugsmą dovaną gavęs asmuo patirs daugybę kartų!

GAMINYS: „Interconnect“ žvakidė >>  /  DIZAINAS: Colin King >>

Itin išpopuliarėjusios „patirties“ dovanos taip pat teigiamai rezonuoja su modernia visuomene. Šis dovanos formatas padeda įprasminti materialią dovanojimo koncepciją bei atsisakyti vartotojiško požiūrio. Užuot įteikę fiziškai apčiuopiamą objektą, mes tikimės padovanoti teigiamą emociją, galbūt kažką jaudinančio ir išskirtinio. Tačiau dovanodami potyrį turėtume prisiminti, jog tuo pačiu mes savavališkai leidžiam sau paskirstyti brangiausią žmogaus turtą - jo laiką. Jei esame tikri, kad turimas ryšys su žmogumi mums leidžia priimti tokį sprendimą, nauji potyriai ir kokybiškai kartu praleistas laikas tikrai gali tapti ryšį tvirtinančia ir iškalbinga dovana.

GAMINYS: „Fragilis“ dubuo >>  /  DIZAINAS: Cecilia Armand >>

Neretai, atsidūrę aklavietėje ties dovanos idėja, nusprendžiame, jog pinigai yra universali išeitis. Ir nors pluoštas grynųjų tikrai atrastų vietą kiekvieno iš mūsų kišenėje, ar verta rinktis šį kelią? Be abejo, moderniam žmogui patinka jaustis galinčiam ir savarankiškam, tačiau galvodami apie emocingą grįžtamąjį ryšį, turime nepamiršti, jog pinigai yra tylūs ir šalti. Kaip niekada anksčiau, manau, taupydami savo finansus, bet nepagailėdami taip trūkstamo ir brangaus LAIKO, turime galimybę įteikti ypatingą dovaną. Paskyrę truputį (arba daug) laiko apgalvoti, išrinkti, padovanoti dovanėlę bei svarbiausia išlaukti atgalinio ryšio, mes komunikuojame galingą žinią: „Tu esi svarbus, tu esi vertas mano laiko!“.

GAMINYS: „Umanoff“ vyno butelių lentyna >>  /  DIZAINAS: Arthur Umanoff >>

Peršasi akivaizdi išvada: kad ir kokia situacija ar laikmetis bebūtų, jei norime įteikti iš tiesų neeilinę dovaną, dovanojimo gestas turėtų prasidėti gerokai anksčiau nei išvyka į prekybos centrą. Šis, amžių išbandymus išlaikęs socialinis elgesys, yra stiprus komunikatorius, tad būtent norima perduoti žinia ir turėtų tapti stipriausia varomoji jėga. Ir be abejo, tik kurdami ir puoselėdami mums svarbius ryšius kasdienybėje turėsime „ką pasakyti“ ypatingos progos metu. Tad investuokime į santykius su žmonėmis, o dovanos tebūna jų atspindys. Bet ne atvirkščiai.


Ir beje, kitą kartą gavę dovanų, pabandykime pagyras skirti ne kaspinu perrištos dėželės turiniui, o žmogui, nekantriai laukiančiam mūsų reakcijos. Ir kas žino, gal ši gydanti dovanojimo praktika taps užkrečiama.


Nuotraukų albumas:

INSPIRACIJA DOVANOMS
GAMINTOJAS: 
Menu >>  /  Fritz Hansen >>


Dovanų kortelės
Dovanų kortelės